Туда-сюда на цветном фоне

Література, архітектура, музика, кінематограф, наука в Нідерландах

Література

«Золота доба» Нідерландів також привела до розквіту літератури, і основними письменниками були Йост ван ден Вондел і Пітер Корнеліс Гофт. У XIX столітті Едуард Даувес Деккер написав про погане поводження з аборигенами в нідерландських колоніях. Важливими письменниками XX століття були Гаррі Мюліш, Ян Гендрік Волкерс, Сімон Вестдейк, Герард Реве, Віллем Фредерік Германс і Кес Нотебом. Анна Франк написала знаменитий «Щоденник Анни Франк», який був виданий після її смерті у фашистському концтаборі і перекладений з нідерландської на всі основні мови світу.
Архітектура

Нідерланди відомі як країна, в якій від часів Ренесансу активно розвивались власні архітектурні школи — нідерландське (або північне) Відродження, нідерландський класицизм, нідерландський історичний стиль (по суті еклектична неоготика). По-справжньому модерною, новаторською і провідною в межах цілого світу стала архітектура Нідерландів у ХХ столітті — тут формувалися чільні мистецькі течії модернізму і конструктивізму, а вже по ІІ Світовій війні — постмодернізму, деконструктивізму.
Музика
В музичній культурі Нідердандів велике історичне значення має нідерландська школа — найбільша композиторська школа епохи Відродження, в якій викристалізувались поліфонічні жанри церковної і світської європейської музики. З XVIII століття нідерландська музика знаходиться переважно під впливом іноземних музичних культур. У сучасних Нідерландах діє Нідерландська опера, оркестри Консертгебау, філармонічний, радіо, та Резиденц-оркестр, консерваторії у Гаазі, Амстердамі, Роттердамі.
Кінематограф

Найвідоміший кінорежисер Нідерландів — Паул Фергувен, що зняв нідерландські фільми «Турецькі насолоди» і «Чорна книга», а також голлівудські блокбастери «Робот-поліцейський», «Пригадати все» і «Основний інстинкт». Сучасним відомим, зокрема і в Україні, нідерландським арт-хаусним кінорежисером є Йос Стеллінг. Серед акторів найвідоміший — Рутгер Гауер («Турецькі насолоди», «Солдат Оранських», «Той, що біжить по лезу бритви»), а серед акторок — Сільвія Крістель (серія еротичних французьких фільмів «Еммануель») і Фамке Янссен («Золоте око» і три фільми «Люди Ікс»).
Будинок Академії, відомий як Триппенгейс

Наука в Нідерландах

Нідерландська королівська академія наук (нід. Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen, KNAW) — національна організація, що є головною науковою установою в Нідерландах, покликана розвивати науку й літературу країни; штаб-квартира розташована в столиці держави місті Амстердамі.

Установа надає уряду консультації з питань науки, веде експертну діяльність, координує рецензування наукових статей, проведення наукових конференцій та форумів; під її егідою діють профільні наукові інститути. Академія присуджує ряд престижних нагород, у тому числі медаль Лоренца для фізиків.

Заклад засновано в наполеонівському Королівстві Голландія указом Людовика Бонапарта 4 травня 1808 року як Королівський інститут наук, літератури та образотворчих мистецтв (нід. Koninklijk Instituut van Wetenschappen, Letterkunde en Schoone Kunsten). Після ряду реорганізацій (1851, 1855) став академією. Теперішня назва установи — від 1938 року.

Немає коментарів:

Дописати коментар